2015/2

Verze pro tisk

Experiment jako projev vztahu k budoucímu

Podnázev: 
Zkrácená verze podkladu pro přednášku
Anotace: 
Mám se zabývat tajemstvím nebo ukazovat svět v tom, v čem je přístupný myšlení?

NE korektnosti

Anotace: 
Znáte společensky přijatelnou a korektní definici hajzla? Je to morálně flexibilní jedinec. Definice „morálně flexibilní jedinec“ vystihuje naši dobu. Přesunuje hodnotovou indiferentnost z hajzla na společnost.
Osobnosti: 

Vychýlení kyvadla

Anotace: 
Řád tu je a nějak nám být přístupný musí, ale život není nikdy ani zdaleka přímým otiskem řádu ve světě. Je to pochopitelné, jsme lidé chybující. Jde jen o maličkost: Jaký je ten řád a kdo ho ve světě představuje.
Témata: 

E. Gilson: Bůh a filosofie

Anotace: 
Etienna Gilsona si velmi vážím pro jeho historicko-filosofické argumentace a zabýval jsem se jeho myšlením již v článku http://www.revuetrivium.cz/clanek/2012_4/prazdnota_logiky závěrečný odstavec, a zejména http://www.revuetrivium.cz/clanek/2013_1/etienne_gilson_jednota_filosoficke_zkusenosti .
Témata: 

Josef a Mojžíš

Anotace: 
Kdo v sobě necítí ten zvuk praskajících desek, komu nepuká v srdci to, co jsme dostali od Boha, kdo si nedovede sám do sebe promítnout tento akt resignace na vlastní poslání spojený s destrukcí – ten nemůže rozumět rozdílu mezi odpuštěním Josefa Egyptského a smířením Mojžíše s hřešícími bratry, které vede.
Témata: