2018/3

Verze pro tisk
Tištěná verze: 

Nejlepší recenze a „milá metafyzika“

Anotace: 
Na knihu Periferie středu jsem dostal jednu velmi zajímavou odpověď obsahující výzvu, abych odpověděl ve smyslu ANO – NE. Myslím si, že jde o nepřímou, zato však skvěle napsanou kritickou reflexi knihy Periferie středu, a je tím lepší, že není žádné tiskové médium, které by jí zveřejnilo. Odpovím na tento dopis ve dvou samostatných článcích, jedna odpověď patří Voegelinovi, druhá J. Freiovi.

Odpovědi na Voegelina

Anotace: 
Nevztahuji se k „základu existence“, vztahuji se ke skutečnosti. Ta není neproniknutelným tajemstvím, je přístupná, můžeme ji vnímat (přijímat) a sdílet a máme možnost podílet se na tom s druhými. Přitom sdílet znamená: mohu skutečnost ukázat tak, jak se „děje“ a mne se to týká.

Jak jsem na tom s metafyzikou

Anotace: 
A také se stále znova a znova se odkazuji na to, co „vyplývá“ ze skutečnosti. Neboť pokud si přístup k ní neuzavřu schematickým myšlením, mohu mít (a mám) kontakt se skutečností, která se děje. Děje se jako nerozlučitelné rozumění a tajemství.
Osobnosti: 

Blázni mají navrch

Podnázev: 
Célinova cesta do hlubin noci a Řád křížovníků s rudou hvězdou
Anotace: 
Céline jen ukazuje, co znamená rozpustit se v dění, usvědčuje nás, že všichni předstíráme a podílíme se na nepravdě světa svými větami, které říkáme jen proto, že je druzí očekávají. Právě tím, jak se chceme „zabydlet“, se propadáme do humusu a lži.

Globální oteplování

Anotace: 
Bojím se lidí, kteří neznají budoucnost, kteří si myslí, že nezemřou, a pokud zemřou, už nebude nic. Trochu chtějí, aby nebylo nic, a tak tvarují svět do podoby své smrti.
Osobnosti: