2017/2

Verze pro tisk
Tištěná verze: 

Liberalismus „chtění“ je mrtvý

Anotace: 
Katolicismus umožňuje skutečný svobodný postoj a svobodné – tedy liberální jednání, ale liberální v tomto pojetí nelze zaměňovat za „svévolnický“ liberalismus okamžitého chtění.

Neztratit se v propastné tůni nahraditelnosti

Anotace: 
Zajímá-li nás kultura, základní otázka vždy má znít „co bylo ve správný čas na správném místě a za správných podmínek“. Děje musí mít pochopitelný základ, i když ten není „dostatečný“ k tomu, aby se něco událo. Ještě je důležité … aby se to při splnění podmínek skutečně událo (!). Sledujeme pak události jako to, co nastalo, protože to nastat mohlo (ale nemuselo).

Hledejme rozumu jeho místo

Anotace: 
Žádná racionalita nevede k cíli tam, kde úkoly určuje zvrácený vládce.
Osobnosti: 

Marek Šmíd: Nepřítel: první republika

Anotace: 
Motto: Nepřítel? Ano, máme nepřátele, a kdo to popírá, je jeden z nich. Marek Šmíd se pokusil něco vypovědět o katolických intelektuálech meziválečné doby. Je velmi smutné, že je třeba hned na začátku konstatovat: marnost. A kdyby alespoň šlo dodat „“… a nic než marnost“. Ale ono je v tom ještě spousta servilnosti vůči liberálům vládnoucím v akademickém prostředí.

Porozumět procesům

Anotace: 
Motto: svět jako předmět zájmu je vše to, čemu rozumíme na pozadí všeho toho, čemu nerozumíme.

Jak přisuzuji

Anotace: 
František, aniž by učinil jakékoli vyslovení nějaké „dogmatické pravdy ex katedra“, ruší strukturu dogmatu jako projevu řádu, protože nad ni nadřazuje řád jiný, který je ale jako korektiv ke světu nepoužitelný.