tradicionalisté

Články patřící k danému tématu

Zatemněnost

Anotace: 
Naposledy (v článku Veřejné mínění a Skleněný kostel) jsem se Radomíra Malého zastal. Teď to zkusím tak, aby si od něj „pes kůrku nevzal“, jak to říkávala moje babička. Překročil totiž meze.

Te Deum a individualismus

Anotace: 
Časopis Te Deum hledá individuální čtenáře, kteří odmítnou aktuální manipulaci, rozřeďující křesťanství do pouhé křesťanské homeopatie; paradoxně tak pro porozumění role individuálního povolání přináší daleko víc podnětů než všichni ti, kdo hlásají „svobodu a individualitu“.

Mlčení jako nástroj moci

Anotace: 
V sedmdesátých létech mlčel Skalický o Preisnerovi, o Kalvodovi, Habáňovi a dalších – a většina ostatních mlčela o sobě navzájem. Ďábel se z toho radoval. Desetiletí po která tu arcibiskup Vlk „zaváděl“ ducha II. vatikánského koncilu se mlčelo téměř o čemkoli. Není se co divit, málokdo proto umí mluvit. A pokud někdo něco čte, chce se ubezpečovat v tom, že jeho myšlení je „správné“.

Evropu čeká trhací zkouška

Anotace: 
Evropu čeká trhací zkouška, ale zdá se, že zatím ji na sebe vzal Benedikt XVI sám – protože je to právě on, kdo je doslova trhán ze dvou stran – na jedné straně od těch, kdo nostalgicky obhajují statický středověký model myšlení (pro ně je Benedikt nepřijatelný liberál, neboť bere vážně to, co se dnes odehrává), a na druhé straně liberálové, pro které je Benedikt tím, kdo kormidluje zpět, proti proudu jimi vzývané dějinné imanence, kazí jim jejich „agendu“.

Chvála nejistotě

Anotace: 
O Františkovi se dá mluvit lecjak, ale míjíme se, pokud to chceme dělat ze zajištěné pozice. Ze zajištěné pozice mu rozumět nejde. Ale zdaleka v tom není první. Už Ratzinger je zajímavý právě v tom, jak se své posluchače a čtenáře snaží k přijetí onoho sladkého břemene nejistoty vést. Stačí si otevřít jeho Úvod do křesťanství napsaný na konci šedesátých let – a jeho verzálkami napsané SNAD, které stojí na počátku.