2019/2

Verze pro tisk
Tištěná verze: 

Chvála zaujetí

Anotace: 
V zaujetí jde o poznání, o poznání možností a jejich mezí. A kdo se věnuje „jen“ kratochvílím, tomu či onomu projevu svého chtění, jako by se odmítal zastavit tam, kde může naslouchat.

Úplný a pravdivý obraz

Podnázev: 
(anotace na knihu Viděné, zobrazené a Obrazy)
Anotace: 
Fotografie nebo obrazu může sugerovat, že je „snímkem“ skutečného. Skutečné je ale to, co se děje, a zastavený, vytvořený obraz skutečného malíře je Dílem proto, že v sobě nabízí „vhled do dění“; není mrtvý přesto, že se v něm samém nic neděje.

Různost a různorodost

Podnázev: 
(druhá anotace na knihu Viděné, zobrazené a Obrazy)
Anotace: 
Lidstvo není nadřazeno člověku, svět jako celek není nadřazen žádnému jednotlivému obrazu!

Do hrdel a statků: není mi to jedno

Anotace: 
Právě s tím (jedním) to stojí a padá, tady se láme dvojí pojetí Evropy: není mi to jedno. A kdo říká, že je to jedno, stojí na druhém břehu. Hodně druhém, protože tu nejde o číslovky.

Odhlašuji se z odběru

Podnázev: 
(Roman Cardal v Monitoru mezi Spartou a Athénami)
Anotace: 
Žiji v každodenních radostech i starostech a mám-li sílu, ptám se každé ráno v modlitbě „Bože, co mám dělat?“. Neptám se: „Bože, jak mám všestranně rozvíjet svoje schopnosti“, nemyslím si, že je to můj úkol, vím, že vše, co bych mohl, se mi nemůže vejít do života, a ani po tom nelačním.
Osobnosti: 

Návrat ztraceného syna

Anotace: 
Mám všechny lidi rád, ale každého jinak.

Chvála hloupých otázek

Anotace: 
Hloupé otázky nás učí, abychom hledali, co to je být pravdomluvní, abychom si vyzkoušeli, že sami před sebou nemusíme hrát na zkoušející ani zkoušené.