2017/4

Verze pro tisk

Zdrávas Královno

Podnázev: 
Místo redakčního komentáře

Jakub Deml a samizdat

Podnázev: 
Upravená část příspěvku na konferenci o vlivu prvorepublikových autorů na samizdat
Anotace: 
Vrůstat do světa „správně“ znamená něco jiného, než osvojovat si stylizace; za stylizací je prázdno, platí se za ni ztrátou kontaktu s okamžikem, s tím, co je teď a tady.

Nepochopíš svět. Zbývá jen snaha hodně na něj vědět

Anotace: 
Evropa se zaměřuje na budoucí skrze absolutizaci minulého, které má pod kontrolou. Má proto i část budoucího pod kontrolou skrze techniku, která s vysokou pravděpodobností funguje a bude fungovat.

Každý den ráno

Anotace: 
Křesťanství je v první řadě příležitostí ke spáse a v druhé řadě příležitostí k tomu, aby se na zemi dal žít ne-orientální život, tedy život, ve kterém má smysl každá lidská osoba.

Deinstalace Evropy

Anotace: 
Když se objevili první proroci dekonstrukce a deinstalace Evropy, smáli jsme se jim „že se mýlí“, „nemají pravdu“. A teď vidíme rozjetou deinstalaci evropské kultury a její dekonstrukci a divíme se. Ale je to naše vina, my sami jsme měli pochopit, že nikdy nekončící reinstalace a rekonstrukce je naším úkolem.

Jak se vyhnout Aristotelovi

Anotace: 
„Jaký jiný analytický nástroj než aristotelské kategorie vlastně navrhujete“? zeptal se mě jeden z čtenářů Revue Trivium ve své reakci. A trefil tím hřebík na hlavičku.

Proč stojí za to číst

Anotace: 
Neukázal to žádný katolík s širokým srdcem a plný milosrdenství, neukázal to žádný pracovitý a cílevědomý protestant spravující svoji obec.