2012/1

Bohu dík za nejistotu

Anotace: 
Četl jsem v Teologických textech, že potřebujeme nově vypracovat pojem Boha tak, aby odrážel naši zkušenost se světě. Smál jsem se u toho, částečně hořce. Je to hegelovsky postavené na hlavu: Vždyť přeci jediné, co nám může pomoci, je opak: uvědomit si, že svět vůbec není „jistý“; nic není tak směšné jako včerejší samozřejmosti světa.

Nová globální etika: výzva pro Církev

Anotace: 
Už motto je alarmující: <strong>Pod rouškou „laskavého konsensu“ propaguje globální etika protikřesťanský program …</strong> Rozsáhlý článek v Monitoru, psaný zjevně s ambicí „shrnout to podstatné“, trpí řadou neduhů a ten první se ukazuje hned v první větě: všechno „se“ to nějak děje, samo. Jak může globální etika něco propagovat? Pokud nebudeme sami používat řeč konzistentně, jak máme porozumět tomu, o co jde? Globální etika je nanejvýš nástrojem propagandy. Ale v rukách koho?

Veřejné mínění a Skleněný kostel

Anotace: 
Vyhýbejte se černým kočkám a veřejnému mínění. Tak by se dalo nazvat „poučení z krizového vývoje“ v časopise Skleněný kostel. V Revue Trivium 4/2011 jsem popsal několik odlišných konceptů myšlení, které se dají ukázat v katolickém prostředí. Tady jde zjevně o něco jiného. Jaký je vlastně vztah „myšlenkového konceptu“ a „veřejného mínění?

Jesuit.cz a Hylmarovo „vyjádření“

Podnázev: 
K vyjádření českého provinciála jezuitů P. Hylmara ke komentáři vatikánského rozhlasu
Anotace: 
Hylmarovo „vyjádření“ je učebnicový příklad, dalo by se na něm ukazovat, jak se dá s minimem dosáhnout maxima, tedy jak se dá vytvořit text, který sice téměř nic nepojmenovává, ale zato dokonale působí. Čtenář tu není od toho, aby rozuměl obsahu sdělení, čtenář je tu od toho, aby mu bylo „jasno“. A v jistém smyslu jasno je - „my si to tady rozvracet nedáme“, ani z Říma ne.

Diskusní web Signály

Anotace: 
Co je to preevangelizace? Společnost deformovaná třiceti lety preateistické a čtyřiceti lety ateistické výchovy považuje křesťany za nebezpečné šílence. Pre-evangelizace je snaha o to, aby nás místo nebezpečných šílenců vnímali raději jako neškodné blbce.   Ale moc se to nedaří. Náš image totiž neustále kazí kverulanti a renegáti, kteří znevažují toto poctivé úsilí drtivé většiny opravdových křesťanů a odmítají jako neškodní blbci jednat. 

Proč číst dopisy a proč je psát

Anotace: 
Redakci Trivia, stejně tak jako asi řadě dalších adresátů, přicházejí občas „dopisy“ – poselství a aktuálně myšlenky šířené ve virtuálním světě. Údajně právě na tohle by se měl virtuální svět hodit, aby bylo možné sdílet. Jaká je realita? Nabízí se tu klik na „označit jako spam“. A hotovo.
Osobnosti: 

Separace víry a rozumu

Anotace: 
<strong>(…) Myslím, že pojmenováváte (současnou) situaci srozumitelně a výstižně. Je to bohužel tak. Celá ta krásná duchovní výbava syntézy rozumu a víry jejich hlavních protagonistů (Tomáš A., aj.) jako by zůstávala ležet ladem právě u těch, kteří se k této syntéze hlásí. V jedné z přednášek kard. Ratzingera někdy na konci devadesátých let jsem se dočetl jeho nelichotivé hodnocení novotomistiky, o níž říká, že se bohužel nedokázala vyhnout separaci víry a rozumu.</strong>

Reakce na článek

Anotace: 
Odpověď Tomáše Halíka na článek v Triviu 5/2011
Osobnosti: